Švenčiame 6-ąjį gimtadienį
Pirmojo susitikimo metu vaikai išgelbėjo besijaudinančius aktorius
2016 m. rugsėjo 7 d. ypatinga „RAUDONOMS NOSIMS Gydytojams klounams“ – lygiai prieš šešis metus buvo įkurta organizacija, turėjusi vienintelį siekį – skleisti šypsenas ir juoką sergantiems vaikams. Įkūrėjos Viltautė Žemelytė ir Indrė Vileitė dalinasi istorija, kaip besąlygiškas tikėjimas idėja padėjo dviems studentėms sukurti dabar jau žinomą ir pilnavertiškai veikiančią socialinę organizaciją.
2010 m. Viltautė Žemelytė ir Indrė Vileitė studijavo Kultūros vadybos ir kultūros politikos magistrą. Tuo metu socialinė klounada dar nebuvo žinoma Lietuvoje, tačiau labai paplitusi užsienyje. Studentes patraukė idėjos inovatyvumas ir įkvėpė įgyvendinti projektą kaip akademinį darbą. Idėjos potencialas bei smalsumas išbandyti tai Lietuvoje paskatino imtis veiksmų.
„Pradžioje nebuvo aišku nuo ko pradėti ir kaip viską daryti, todėl daug domėjomės kitų šalių, organizacijų patirtimi. Projektą teko derinti ir su ligonine, reikėjo įsitikinti, kad turėsime vietą, kur jį įgyvendinti. Pirmasis susitikimas Vaikų ligoninėje Santariškėse buvo klouniškai juokingas – atėjo dvi jaunos mergaitės degančios džiaugsmo misija ir ligoninės vadovams bandė paaiškinti, kaip viskas bus gerai, nors niekada gyvenime nebuvo to mačiusios realybėje. Situaciją gelbėjo idėjos aiškumas – jei ligoninėje yra vaikas, vadinasi jam kažkas negerai, o džiaugsmas ir pozityvumas yra natūralūs dalykai, kurių trūksta šalia suteikiamo gydymo. Mūsų nuostabai ligoninės vadovybė iškart patikėjo mumis, gavome žalią šviesą ir daug įkvėpimo bei palaikymo. Matyt, padėjo ir tai, kad nuoširdžiai be išlygų tikėjome idėja ir turėjome surinkę daug žinių“, - pasakoja Indrė Vileitė.
Projekto esmė buvo suburti grupę žmonių, dauguma jų buvo teatro pedagogai ir aktoriai, apmokyti pagrindinių klounados principų ir mėnesį lankyti sergančius vaikus ligoninėje. Pirmieji klounų lektoriai buvo Sussie Wimmer ir Andreas Schantz, abu šioje srityje turintys 15 metų patirtį. Lektoriai jaunų aktorių komandai sudėliojo esminius akcentus, jų dėka kiekvieno galvoje atsirado aiškus planas, kaip kas daroma ir vardan ko. Tada pirmą kartą „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ suprato esminį gydytojo klouno darbo principą – tai aukštos meninės kokybės profesionali klounada, tai nėra tiesiog žaidimas, kiekvienas klounas yra aiškus personažas, orientuotas į pacientą, empatiškas, siekiantis padėti ne tik vaikams, bet ir tėvams, ir personalui.
„Po 5 dienų apmokymų atėjo ta diena, kai reikėjo eiti į ligoninę. Jaudulys ir baimė liejosi per kraštus. Juokingiausia, kad klounai bijojo labiau negu vaikai, nors buvo tikėtasi atvirkščiai. Vaikai padėjo klounams nesijaudinti, žaisti, bendrauti. Čia slypėjo pirmojo susitikimo grožis – vaikai išgelbėjo besijaudinančius aktorius. Po pirmo karto visi pajuto tokią prasmę ir ryšį su vaikais, kad net nekilo klausimas, ar reikia tęsti, pajutome didžiulį postūmį dirbti toliau. Po mėnesio, kai oficialiai baigėsi projekto laikas, apsilankymus tęsėme savanoriškai. Beveik du metus išlaikėme pastovumą ir Vaikų ligoninėje Santariškėse lankydavomės kiekvieną antradienį“, - prisiminimais dalinasi Viltautė Žemelytė.
Savanoriškas veiklos periodas buvo nelengvas, vyko nuolatinė aktorių kaita, nes žmonės negalėjo skirti laiko. Nepaisant to reguliariai buvo kviečiami profesionalūs klounados lektoriai, kurie įkvėpdavo naujokus ir padėdavo tobulėti senbuviams. Viena iš lemtingiausių lektorių buvo Laura Fernandez, pasaulinio garso klounados „guru“ iš Vokietijos. Ji sudėliojo esminius darbo ligoninėje taškus: kaip bendrauti su tėvais, vaikais, personalu, kaip vystyti klounados liniją apsilankymų palatose metu, kokia kertinė šio darbo filosofija.
„Visada tikėjome, kad profesionali klounada – mūsų raktas į sėkmę. Manau, tai ir buvo mūsų stiprioji pusė, sėmėmės patirties iš geriausių. Tiek klounai ligoninėje, tiek tie, kurie dirba už kadro, labai aiškiai žinojo ir iki šiol žino vardan ko tai daro. Socialinė klounada nėra tiesiog vaikų linksminimas, ne bet kas gali užsidėti nosį ir eiti į ligoninę, labai daug sluoksnių slypi gydytojo klouno profesijoje ir to reikia, kad atsirastų pokytis sergančio vaiko pasaulyje. 2013 m. susitikome su “RED NOSES Clowndoctors Inernational”, kuri dabar vienija 10 šalių, ir tai buvo lūžio taškas. Atvykę į Lietuvą jie tikėjosi rasti savanorių būrelį, o rado profesionaliai dirbančius klounus, ir noriai priėmė į organizaciją. Tada prasidėjo skrydis“, – sako V.Žemelytė.
Nuo 2010 m. „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ pradžiugino daugiau nei 45 tūkst. vaikų. Gydytojai klounai vaikų ligoninėse lankosi ištisus metus: Vaikų ligoninėje Santariškėse Vilniuje – kiekvieną antradienį ir trečiadienį, Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje Antakalnyje – kiekvieną pirmadienį, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikoje – kas antrą savaitę ketvirtadieniais, Klaipėdos vaikų ligoninėje – kas antrą mėnesį, taip pat vyksta ir regionų gydymo įstaigas. Organizacija reguliariai vykdo ir specialias programas: kūrybines dirbtuves “Cirko pacientas” sanatorijoje besigydantimes vaikams, specialaus ugdymo įstaigose rengia muzikinius spektaklius "Keliaujantis klounų orkestras" vaikams, turintiems proto ar kompleksinių negalių bei raidos sutrikimų. Nuo 2015 m. lietuvių klounai aktyviai dalyvauja tarptautinėse misijose „Emergency smile“ Ukrainos pabėgėlių stovyklose. Kelių metų bėgyje „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ planuoja pradėti naują Geriatrijos programą senjorams.